Jak zvýšit návštěvnost stránek pomocí SEO

Domů / Blog / Marketing / Jak zvýšit návštěvnost stránek pomocí SEO
Jak zvýšit návštěvnost stránek pomocí SEO

Pojem SEO můžeme definovat jako optimalizace webové stránky k zvýšení návštěvnosti z vyhledávačů Google, Seznam a dalších. Necílí však na jakéhokoliv návštěvníka. SEO optimalizací se myslí, přitáhnout na stránky cílovou skupinu návštěvníků. Vyhledávače přidělují jednotlivým stránkám hodnocení a podle výše hodnocení se zobrazují na pozicích ve výsledcích hledání. Cílem je dostat své stránky co nejvíce do popředí vyhledávání, protože většina uživatelů klikne na odkazy nacházející se na první stránce s výsledky hledání.

Existují způsoby jak hodnocení ovlivnit. Tzv. off-page a on-page faktory.

OFF-page faktory

Off-page faktory nebudujete přímo na svých stránkách, ale získáváním zpětných odkazů na vaše stránky. Pokud se vám podaří umístit zpětný odkaz na stránku s velkým rankem (hodnocením), o to vzácnější hodnocení vašich stránek získáte. Mít jeden odkaz na stránce Alza.cz vydá za tisíc odkazů z neznámých stránek. Možná i deset tisíc.

Důležité je také umístit odkaz na stránkách s podobnou tématikou. Z těchto stránek budou totiž přicházet přesně takový návštěvnící, o které opravdu stojíte a na které cílíte. Zjednodušeně, vlastník pneu servisu nebude chtít přilákat na své webové stránky pubertální fanoušky Justina Biebera. Bude se snažit umístit zpětný odkaz na stránky s auto-moto tématikou.

Výborný nástroj pro sbírání zpětných odkazů je aplikace umístěná na stránkách. Například daňová kalkulačka, kalkulačka čisté mzdy apod. Užitečný nástroj si lidé rádi přeposílají, nebo ukládají pro budoucí použití.

Další off-page faktor je stáří vaší domény. Platí, čím starší tím důvěryhodnější. Nepočítá se doba zaregistrování, ale čas kdy vyhledávače poprvé zaindexovaly obsah stránek. Budovat kvalitní web není sprint, ale běh na dlouhou trať.

ON-page faktory

Nejlepší způsob jak získat neplacené návštěvníky je přímo z odkazu vyhledávání. Aby jste toho dosáhli, vaše stránky musí vyhledávače zobrazovat na předních pozicích. To se děje pomocí správné struktury.

Struktura stránky

Strukturovat obsah je důležité pro správnou čitelnost. Čitelnost stránek je důležitá pro výsledné SEO skóre. Stránky musí mít hlavu a patu. Je nutné dodržet logickou posloupnost textu ve správném pořadí. Nadpis, podnadpis, odstavce, tabulky, seznamy, popisy obrázků atd.

Správný titulek stránky je základ

Hlavní úkol titulku v SEO je, aby cílil na uživatele, odlišil vás od konkurence a donutil ke kliknutí. Důležitý je i obsah klíčového slova.

  • Pomáhá vyhledávačům určit obsah stránek
  • Ovlivňuje hodnocení stránky
  • Musí zaujmout návštěvníky

Délka titulku je důležitá. Cílem je zobrazit celý titulek ve vyhledávání, pro to by neměl překročit cca 60 znaků. Nepublikujte příliš krátký titulek, využijte naplno klíčová slova.

Meta popisek (meta description)

Většina SEO textů tvrdí, že dnes jsou již meta popisky zcela nevýznamné pro vyhledávače. Klíč k úspěchu není pouze zalíbit se vyhledávačům, ale návštěvníkům. Pro ně musí být text zajímavý a atraktivní. Určitě stránky obohaťte těmito popisky, možná že vyhledávací robot je bude ignorovat, ale zákazník ne. Tyto popisky mohou totiž obsahovat klíčové slovo, které zákazník hledá a to je pak zobrazeno tučně. Správný doprovodný text může donutit uživatele na váš odkaz kliknout a to je přece cílem.

Prolinkování webu

Na kvalitní web míří spousta externích odkazů. To zvyšuje rank (hodnocení) stránek. Často se zapomíná na neméně důležitou součást – interní odkazy. Tedy odkazy mířící na jiné stránky v rámci vašeho webu. Stránka by měla odkazovat na další stránku s podobným obsahem či tématem. Pomáhá to návštěvníkům lépe se orientovat a zároveň říct vyhledávacím robotům o dalších důležitých stránkách webu. Celý proces má rovněž vliv na lepší zobrazení ve vyhledávání.

Při prolinkování stránek si hlídejte neaktivní (nefunkční) odkazy. Na stránkách se nesmí nacházet interní odkazy na neexistující stránky, jinak budete penalizováni velkou ztrátou hodnocení.

Vytvářejte unikátní aktuální obsah

Možná si budete chtít usnadnit práci při popisu zboží tím, že ho zkopírujete z jiných stránek. Nedělejte to. Roboti neustále prohledávájí internet a indexují veškerý obsah stránek. Mají údaje o tom, která stránka a kdy prvně zvěřejnila nějaký text. Snadno tak poznají, že právě vaše stránka text pouze okopírovala a není jejím autorem. Což bude mít za následek penalizaci SEO skóre a snížení hodnocení stránky pro vyhledávání. Tedy opačný efekt, než jakého se snažíte docílit.

Většina e-shopů v ČR využívá základních popisků od svého dodavatele. Proto vymýšlejte originální texty a popisky. Snažte se být kreativní a odlišní. Originální články mohou zvednout prodeje eshopu až o třetinu.  To platí pro webové stránky i blogy, místo větších prodejů máte vyšší návštěvnost.

V některých případech není možné vytvářet vlastní obsah a je nutné ho zkopírovat (např. zákon a jeho přesné znění). V tomto případě je důležité umístit k textu do meta značky autora a odkaz odkud jste čerpali. Takové řešení vyhledávače akceptují a nepenalizují.

Aktuální obsah dostane malou výhodu a vyhledávače jej upřednostní ve vyhledávání. Umožní tak nasbírat hodnocení a zpětné odkazy i začínajícím stránkám. Využíjte této malinké výhody a vytvářejte pravidelný aktuální obsah. Kvalitní obsah si najde své zpětné odkazy sám.

Optimalizujte rychlost stránek

Ryhlost načítání stránek je další faktor ovlivňující hodnocení stránky. Optimální rychlost načtění stránky je do 3 vteřin. Návštěvnící jsou spokojeni, když stránky plynule běží a nemusí čekat. Rychlost webových stránek může ovlivnit : rychlost serveru, správně napsaný kód stránek, velikost obrázků, doplňky, moduly a další. Test rychlosti vašich stránek můžete provést zde: PageSpeed Insights.

Komentovat