5 tipů jak vybrat správný název domény

5 tipů jak vybrat správný název domény

Doména je základní stavební kámen každé internetové prezentace. Vybrat správný název pro váš web je stejně složitý proces, jako hledat vhodné jméno pro ještě nenarozené dítě.

Co je to doména a proč je důležitou součástí internetových stránek?

Doména a webové stránky jsou jako rodiče. Oba můžou být jeden bez druhého, ale je lepší když jsou spolu. Webové stránky pro spuštění nepotřebují mít doménový název a doména nepotřebuje mít webové stránky. Stránky totiž běží na webovém serveru a doména vás na tento cílový server pouze nasměruje. A nasměrovat co nejvíce návštěvníků na své internetové stránky je primárním cílem. Správně pojmenovaná doména může k většímu počtu návštěvníků dopomoci. Další výhodou spolupráce domény a webového serveru je ta, že na jednu internetovou stránku můžete nasměrovat více domén. Uplatnění nachází u více jazyčných webů a e-shopů.

Díky novým technologiím se internet stal snadno dostupným všem. Internet je dnes zcela běžný v každé domácnosti a život bez něj si umíme jen těžko představit. Obrovský zájem o vlastní internetové stránky donutil vývojáře vymyslet jednoduché aplikace, pomocí kterých si zvládne vytvořit kvalitní webové stránky i běžný uživatel PC. Tato expanze má za následek nedostatek volných „dobrých“ doménových názvů. V reakci na tuto situaci vznikají v poslední době nové koncovky jako např. online, shop, email, id, familly, blog a stovky dalších.

Vyberte si koncovku CZ, SK, EU, COM, ORG, NET atd…

Pro Českou Republiku je vyhrazená koncovka CZ. To ale neznamená, že nemůžete registrovat a využívat zahraniční názvy. Dnešní registrátoři domén (ti, co za vás kupují a spravují domény registru) nabízí většinu světových koncovek volně k registrování. Existují zde ale jistá pravidla. Například některé domény může registrovat pouze právnický subjekt. Další omezení pro registraci se vztahuje na ochranné známky. Doménové jméno pod ochrannou známkou může registrovat pouze vlastník této známky. To znamená, vyjde-li v budoucnu nová koncovka gogo, zaregistrovat si název apple.gogo může pouze Apple.

Vybírejte podle cílové skupiny.

Velké firmy registrují pod jedním názvem všechny nebo alespoň většinu koncovek: Apple.cz, Apple.com, Apple.net atd… Což pro světovou firmu z finančního hlediska není překážka. Obyčejný člověk píšící si svůj blog o rybaření asi nebude registrovat stovky domén za statisíce. Pokud se ovšem nejedná o multijazyčný blog ve více jazykových mutacích. Koncový název můžete vybrat podle jazyku stránek. CZ pro češtinu, SK slovenštinu, COM angličtinu, DE němčinu, HU maďarštinu, EU pro celou evropskou unii, atd.. Stejně tak to platí pro e-shopy prodávající do zahraničí.  Využijte toho, že na jednu stránku může odkazovat více domén.

Název domény z hlediska SEO.

Název vaší domény by měl obsahovat klíčové slova pro vyhledávání. Uživatelé pomocí vyhledávačů hledají pomocí hesel (klíčových slov). Vhodný název pro firmu je oblast působení a lokalita. Např. taxi-praha.cz, kadernictvi-brno.cz atp. Doména obsahuje právě ta důležitá klíčová slova a zobrazí se na prvních místech ve vyhledávání, což zvýší šanci prokliku na stránky. Samotný název vám ale zobrazení na předních stránkách nezaručí. Více informací najdete v článku jak zvýšit návštěvnost webu.

Problém jedna

Dalším krokem bude vymyslet snadno zapamatovatelný a výstižný název. Pro internetové stránky zaměřené na reality je vhodný název reality.cz. Pro akvaristiku zase akvaristika.cz. Pro právní služby pravnik.cz atp. Zde narážíme na problém číslo jedna. Z 99,99% jsou všechny zapamatovatelné a výstižné názvy obsazené. Nezbývá než vyzkoušet dvouslovný název v kombinaci s pomlčkou. Např. mobily-brno.cz, mobily-ostrava.cz, nebo bez pomlčky mobilybrno.cz. Zde je větší pravděpodobnost nalezení volného názvu a navíc zvýšíte přesnost cílové skupiny, kterou hodláte oslovit.

Problém dvě

Po několika pokusech a kombinacích určitě najdete volný název pro doménu, která zatím není registrovaná. V tomto bodě můžete narazit na problém číslo dvě. Doména je volná, ale ne pro všechny koncové názvy. např. mojedomena.cz je volná, ale mojedomena.sk volná není, stejně tak mojedomena.eu a com. V takové situaci máte poslední možnost pro volbu názvu. Kombinaci slov, novotvar, spojení, nebo slang. Krásným příkladem je bazos.cz, bussinesgram.cz, slevomat.cz, nebo aukro.cz. Snažte se vytvořit naprosto originální název.

Závěr

Tyto portály jsou důkazem toho, že název není rozhodující a nijak nebrání v úspěchu a tvorbě kvalitního webu. Důležitý je totiž kvalitní obsah. Správné doménové jméno může pouze přispět k lepší návštěvnosti, není ale podmínkou.

Komentovat