Než se pustíte do tvorby webových stránek III. díl

Než se pustíte do tvorby webových stránek III. díl

Žijeme v době technologií a internetu. Pro tvorbu webu není potřeba najímat grafika a programátora. Existují tzv. opensource CMS systémy, které jsou již hotové a připravené ke spuštění. Jsou modulární a snadno se ovládají pomocí myši. Díky tomu zvládnete vytvořit webové stránky se základní uživatelskou znalostí PC. Vhodné pro začátečníky, kteří si chtějí zřídit vlastní blog, e-shop či internetové stránky.

1. Výběr domény

Více naleznete v článku – co je doména a jak zvolit vhodný název?

2. Registrace domény a správný hosting

Jakmile budete vlastnit doménu, budete potřebovat hosting, tedy místo pro vaše webové stránky umístěné na serveru, kterému je přiřazen určitý výpočetní výkon a databázový prostor. Při výběru hostingu se přesvědčte, zda je nakonfigurován pro opensource systémy (což jsou dneska snad všechny). Vyvarujte se hostingovým programům se službou Windows. CMS systémy nejsou primárně určeny pro Windows, ale běží na PHP s Linuxem.

3. Výběr opensource CMS redakčního systému

Existují různé druhy redakčních systému, které jsou zdarma. Volíte je podle účelu stránek. Pro elektronický obchod si můžete vybrat systém Prestashop, Magento a OpenCart.

Nástroje pro vytváření komunit a spolupráci zahrnujíci wiki, kalendáře, diskusní fóra, knihy hostů, apod. jsou phpBB, Vanilla Forum, MediaWiki a DokuWiki.

Content Management Systems (CMS) jsou aplikace určené pro správu dynamického obsahu stránek. CMS aplikace mají možnost vytvářet novinky, blogy a vše ostatní zahranující vzhled/styl vašich stránek. Pokročilé aplikace pak umožňují úpravu dalších funkcí jako jsou kategorie, komentáře, loginy, ankety, statistiky, soubory, FAQ atd. Nejpoužívanější CMS aplikace jsou WordPress (15% Světa), Geeklog, Serendipity, SilverStripe, Joomla a Moodle.

CMS pro fotografie, soubory galerie a aplikace pro správu obrázků, hudby, videí a dalšího multimediálního obsahu jsou Gallery, Koken, Coppermine a OwnCloud.

Těchto opensource aplikací existuje celá řada a mají jedno společné – u kvalitních hostingových služeb je nainstalujete jedním kliknutím, bez znalostí programování a databází.

4. Výběr šablony

Šablonu vzhledu si vyberete podle zaměření stránky a samozřejmě podle cílového publika, kterému je web určen.

Komentovat